Strach przed zdradą ze strony partnera

Szukam rady u psychologa. Kiedyś zostałam zdradzona po 7 latach, nigdy bym nie pomyślała, że to się stanie. Teraz jestem w nowym związku, ale nie potrafie sobie poradzić z lękiem który mnie zabija. Ciągle myśle o tym że nowy partner mnie zdradza, że ma kogoś. Lęk wzrasta, zwłaszcza że on lubi oglądać się za innymi dziewczynami. Moja samoocena wynosi 0. Jak mam sobie poradzić...czy przesadzam??

Witam,

Lęk przez zdradą, obawy co do lojalności, przeżywanie silnej zazdrości – często nieadekwatnej zdaniem samej osoby która jej doświadcza wynika często z obawy przed porównaniem – że się w tym porównaniu wypadnie gorzej. A to z kolei ma związek z niską samooceną. Z drugiej strony, Pani doświadczyła zdrady. Ludzką rzeczą jest, że teraz trudniej może być Pani obdarzyć kogoś innego zaufaniem.
Jeśli czuje Pani, że ten dylemat bardzo Panią eksploatuje, negatywnie wpływa na Pani nowy związek i na Panią, zachęcam by umówiła się Pani do psychologa/psychoterapeuty i przyjrzała się swoim uczuciom. Ponazywanie uczuć, posprawdzanie co się przeżywa, czego się potrzebuje, zobaczenie o co chodzi z tą samooceną, głośne pomyślenie nad tym co dzieje się w uczuciach potrafi bardzo pomóc.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Dzień dobry, rozumiem, że poprzednie doświadczenie przyczyniło się do obecnego lęku. Pisze pani, że pani samoocena wynosi 0 - warto przyjrzeć się razem ze specjalistą z czego wynika tak niska samoocena i popracować nad jej odbudowaniem. Pisze pani również, że obecny partner lubi oglądać się za innymi dziewczynami - co dokładnie ma pani na myśli - to, że rzeczywiście się za nimi ogląda, częściej niż inni mężczyźni, czy po prostu zwraca uwagę na inne kobiety - te i inne problemy warto przedyskutować z psychologiem - psychoterapeutą. Pozdrawiam.

Bolesne doświadczenie zdrady zwyczajnie wyczula nas na wszelkie objawy zdrady w nowych związkach, w połączeniu z niską samooceną o której Pani pisze, może dawać mieszankę wybuchową, która tak jak u Pani objawia się lękiem o związek, a może również przez różne zapobiegawcze zachowania niszczyć relację, którą tak bardzo chce się chronić. Jeśli czuje Pani, że nie radzi sobie z emocjami moim zdaniem powinna Pani udać się do psychologa by poradzić sobie sytuacją z przeszłości, która ewidentnie wpływa na Pani teraźniejszy związek, lub skorzystać z poradnictwa dla par, co pomoże również i Pani partnerowi zrozumieć sytuację. Pozdrawiam, MM.