Strach przed związkiem u 21-letniej osoby

Mam 21 lat i poważny problem, panicznie boje się miłości/bliskości/zaangażowania. Nigdy nie chciałabym być w związku, nie może o tym, związek równa się dla mnie zniewolenie, porzucenie pasji, rezygnacja z siebie. Cenie sobie wolność i niezależność. Nigdy nie chciałam zakładać rodziny, ani mieć męża. Nie podobają mi się mężczyźni, względnie czuje do nich wstręt pogardę. Problem leży w tym że ciągle czuje paniczny lęk przed tym że ktoś się we mnie zakocha. Unikam więc mężczyzn.

Zachęcam, by zgłosić się do psychologa i przyjrzeć przyczynom takich uczuć, a raczej trudności w relacjach, braku zaufania i lęku przed zniewoleniem czy zranieniem. Dodatkowo zweryfikowanie w relacji terapeutycznej lęku przed zaufaniem innemu człowiekowi pomoże we wchodzeniu w relacje w przyszłości, a także umiejętności radzenia sobie w relacjach społecznych bez lęku. Podejrzewam, ze Pani trudności mogą wynikać z zaburzeń emocjonalnych, relacyjnych lub osobowości. By to jednak stwierdzić konieczna jest konsultacja psychologiczna.

Witam,
nasuwa mi się pytanie "i co się według Pani stanie, jeśli ktoś obdarzy Panią uczuciem?""Co będzie w tym problemem, jesli wie Pani, że nie chce związku?" Zachęcam, żeby pani sobie odpowiedziała na te pytania w rozmowie z psychoterapeutą.