Strasznie się boję. Jak temu zaradzić?

Witam. Od lutego mam problemy z oddychaniem. Praktycznie ze wdechem. Nie wiem co to jest, ponieważ duszności z każdym miesiącem zmieniają swoją formę. Np. na poczatku, gdy się pojawiły, nie były one ciężkie - od czasu do czasu duszność była cięższa. Wygląda to tak, że raz tak jakby sama muszę kontrolować oddychanie, robić wdech i wydech na siłę, raz uczucie jakby mało powietrza przechodziło mi przez przełyk, tak strasznie mi ciężko jest go nabrać, od jakiegoś czasu mam uczucie jakby mi ktoś wsadził pompke pod klatkę i dmuchał - wtedy strasznie ciężko mi się oddycha, a za kilka minut to mija. Jestem w 7 m-cu ciąży i nie wiem czy to normalne, czy nie. Najbardziej boję się tych duszności, które mam od dwóch dni. Jest to uczucie jakby coś mi blokowało oddech, taka blokada na płucach, że one się jakby zwężały i wtedy duszność narasta, strasznie szybko i płytko mi sie oddycha. Ma to coś wspólnego z psychiką czy z ciążą? Boję się, bo nikt mi nie umie pomóc, a mnie coraz inne duszności się robią i się tego boję. Proszę o pomoc. Strasznie się boję, że będę musiała wylądować na pogotowiu albo nie przeżyję i moja dzidzia też.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Obecnie znajduje się Pani w 7 miesiącu ciąży - w tym czasie macica zaczyna sie dość szybko powiększać i zajmować coraz więcej miejsca. W tej chwili zaczyna sięgać kilka centymetrów powyżej pępka. W miarę ciąży, gdy Pani dziecko będzie rosło i będzie zajmować coraz więcej miejsca, dno macicy będzie sięgać coraz wyżej, powodując pewne przesunięcie narządów. Największe umiejscowienie dna macicy będzie miało miejsce pod koniec 9 miesiąca, kiedy to znajdzie się bezpośrednio pod łukiem żeber.

W tych warunkach Pani przepona, która obniża się w trakcie nabierania wdechu może mieć nieco "utrudnione warunki pracy", jednak z pewnością organizm dostosuje się do nowej sytuacji. Początkowo może Pani subiektywnie odczuwać duszność, czemu sprzyja również wysoka temperatura otoczenia. Myślę, że mogłaby Pani pomóc odpowiednia wentylacja pomieszczenia, proszę również pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów - najlepiej schłodzonej, niegazowanej wody.

Duszność, uczucie zwężonego gardła, przełyku są również somatycznym objawem przeżywanego lęku, niepokoju. W tej sytuacji wskazany jest, np. systematyczny trening relaksacyjny oraz wspierająca psychoterapia - w tym celu warto zapisać się do psychoterapeuty. Objawy somatyczne mogą być sposobem ekspresji przeżywanych trudności i lęków. Omówienie ich w przyjaznej atmosferze może przynieść poprawę samopoczucia. Proszę korzystać ze wsparcia innych osób, np. innych kobiet w ciąży. Może Pani skorzystać z internetowych grup wsparcia, zapisać się do szkoły rodzenia i nawiązać nowe kontakty, podzielić się niepokojem i wątpliwościami.

Serdecznie pozdrawiam