Strasznie trzęsą mi się ręce - jak sobie radzić w stresujących sytuacjach?

Chodzę do szkoły i zawsze, gdy znajduję się na lekcji i ktoś mnie pyta i każe wyjść na środek strasznie bije mi serce, trzęsą mi się ręce, zacina mi się głos, przez to nie wiem, co robić. Nieraz w domu też mi się trzęsą, ale nie aż tak, prawie się tego nie odczuwa. Może to tylko stres, ale kiedyś tak nie miałem. Czy to objaw jakiejś chorobie? I jak można się tego pozbyć albo przynajmniej to zmniejszyć?
ponad rok temu

Witam!

Na podstawie opisu niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy Twojego problemu. Warto, żebyś skorzystał z bezpośredniej konsutacji u lekarza. Drżenie rąk, które występuje nie tylko w sytuacjach stresowych, może być wywołane zaburzeniami organicznymi. Jednak to będzie mógł stwierdzić lekarz na podstawie odpowiednich badań. Jeśli natomiast okaże się, że są to problemy psychiczne, polecam kontakt z psychologiem i trening radzenia sobie ze stresem.

Pozdrawiam

Witam,

dobrze byłoby porozmawiać z rodzicami o tym problemie, można zmienić formę odpowiedzi na pisemną, a tym samym wyeliminować problem wychodzenia na środek, w celu odpowiedzi ustnej. Jednak namawiałabym do pozbycia się przyczyny lęku, zachowania zabezpieczające mogą potęgować objawy.
Pomoc można uzyskać w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Pozdrawiam serdecznie