Strata bliskiej osoby a depresja i tęsknota

Moja mama zmarła ponad rok temu w sumie nie miałam z Nią dobrego kontaktu czego teraz strasznie żałuję i gdy umierała nie pomagałam jej. jeszcze gdy żyła śniła mi się tak jak wyglądała przed śmiercia czyli strasznie, a teraz sni mi sie czesto i zawsze strasznie.nic nie mowi ma takie straszne oczy jak jeszcze snila mi sie jak żyła i taki oczy miala jak umierała. to są koszmary. pewnie ma do mnie prensje. Ale co to może oznaczać albo jak mogę sobie pomoc? Kocham ją i tesknie aleTe sny są straszne.

Dzień dobry!

Strata bliskiej osoby to bardzo trudne wydarzenia, często trauma i żałoba jest jej naturalną konsekwencją. Jeśli przebiega ona jednak szczególnie ciężko, burzliwie, utrudnia Pani codzienne funkcjonowanie i powoduje tak silny stres, lęki, niepokój - proszę rozważyć podjęcie psychoterapii. Pani koszmary senne nie są wywołane pretensjami matki, ale prawdopodobnie Pani poczuciem winy, pretensjami do samej siebie, własnymi obawami, wyrzutami sumienia, smutkiem, złością na siebie. Warto w kontakcie z obiektywną, rozumiejącą osobą (ale jednocześnie specjalistą) przyjrzeć się bliżej Pani relacji z matką, emocjom, które przeżywa Pani w związku z jej odejściem i wspólnie szukać dróg ukojenia, uspokojenia.

Pozdrawiam!

Podobne sny mogą świadczyć o tym, że ma Pani jeszcze niepoukładane emocje związane z mamą. Pisze Pani, że w sumie nie miała z nią dobrego kontaktu, nie pomagała, a z drugiej strony, że Pani ją kocha i tęskni. Być może gdyby zaakceptowała Pani to, że mama miała dobre i trudne cechy, że za pewne rzeczy Pani ja kochała i za nimi tęskni, a z pewnymi było Pani na tyle trudno, że relacja nie zawsze się układała. Także kwestia poczucia winy związanej z oddaleniem od mamy w ostatnim okresie byłaby do przepracowania. Realistyczne przyjrzenie się możliwościom, wzięcie odpowiedzialności za to, co mogła Pani zrobić i zaakceptowanie tego, czego Pani zrobić nie mogła oraz wybaczenie sobie także wpłynęłoby na zmianę- nie tylko snów, ale ogólnie Pani stanu psychicznego i emocji.
Wszystko to można także zrobić w psychoterapii ze wsparciem psychologa, który poprowadzi przez te zmiany.