Strata nienarodzonego dziecka

Dwa miesiące temu padłam ofiarą gwałtu, później okazało się, że jestem w ciąży. Postanowiłam urodzić to dziecko. Bo ono nic nie zawiniło. Z resztą nie umiała bym żyć z świadomością, że je usunełam. A teraz poroniłam. Nie myślałam, że tak mnie to zaboli.Strata dziecka jest strasznie nie sprawiedliwa. Chciałam je, pomimo wszystko.

Witam serdecznie,
Utrata dziecka to ogromna trauma. Przeżyła Pani bardzo trudny okres w swoim życiu - najpierw gwałt, a potem decyzja o zachowaniu dziecka. Taka trudna decyzja i chęć urodzenia dziecka tym bardziej zaangażowała Panią emocjonalnie w proces bycia matką. Tym bardziej odczuwanie straty jest jeszcze silniejsze.
Dobrze byłoby aby zwróciła się Pani po pomoc do specjalisty - psychoterapeuty, psychologa, który pomoże przejść okres żałoby i poradzić sobie z tak trudnymi doświadczeniami.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska
www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
www.integral.com.pl

Witam serdecznie.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że bardzo Pani współczuję z powodu utraty dziecka. Poronienie zawsze jest bardzo bolesnym doświadczeniem w życiu kobiety. Podjęła Pani trudną, odważną decyzję o zachowaniu ciąży. Proces żałoby po stracie osoby bliskiej (również nienarodzonego dziecka) może trwać nawet do roku. W tym czasie uznaje się go za zupełnie naturalny.
W ostatnim czasie dużo Pani przeżyła i może psychicznie gorzej się czuć. Warto, aby nie była Pani teraz sama, aby rozmawiała o tych trudnych wydarzeniach z osobami, którym Pani ufa.
Jeśli okaże się, że jest to niewystarczające polecam znalezienie dobrego psychoterapeuty w Pani okolicy, który pomoże przejść przez ten ciężki okres.

Pozdrawiam i życzę dużo siły.