Stres a napadowe migotanie przedsionków

Dzień dobry, proszę mi powiedzieć, czy stres nagły mógł spowodować u mnie napadowe migotanie, co następnie spowodowało zakrzep, który mnie oślepił na jedno oko? Miałem zator tętniczy siatkówki oka, stwierdzono u mnie napadowe migotanie przedsionków. Nic mnie nie boli i nie bolało, ale kojarzę, że w tym dniu miałem nagłe zdarzenie, które mnie strasznie przeraziło, zdenerwowało i po jakimś czasie przestałem widzieć. Pozdrawiam

Witam! Migotanie przedsionków jest arytmią, która najczęściej wynika z organicznej choroby serca np. wady zastawkowej, choroby niedokrwiennej, niewydolności serca czy nadciśnienia tętniczego. Jednakże czasami zdarza się, że występuje w formie izolowanej jako tzw. pierwotne, ogniskowe migotanie przedsionków. Niezależnie od przyczyn, silny stres, który prowadzi do nadmiernej stymulacji układu adrenergicznego (część układu nerwowego autonomicznego wywierająca działanie stymulujące na organizm) może być czynnikiem wyzwalającym napad migotania przedsionków. Uważa się, że zagrożenie wytworzenia skrzeplin w uszku lewego przedsionka pojawia się wtedy, gdy arytmia trwa co najmniej 48 godzin. W związku z tym w Pańskim przypadku wydaje się, że migotanie przedsionków mogło występować już wcześniej, aczkolwiek było dla Pana nieodczuwalne i dobrze tolerowane. Proponuję pozostać pod opieką kardiologa i neurologa, którzy uzupełnią diagnostykę oraz ustalą niezbędne leczenie. Pozdrawiam serdecznie!