Stres a problemy ze snem

Ostatnio mam bardzo dużo stresu i często mam problemy ze snem. Nie mogę usnąć, budzę się w nocy, śnią mi się koszmary. Po takich nocach jestem bardziej zmęczona niż wyspana. Czy powinnam wypróbować jakieś leki masenne? Czy są takie dostępne bez recepty? Mama radziła mi spróbować melisy i ćwiczeń oddechowych ale to chyba na mnie nie działa...

Dzień dobry!

Nieinwazyjne techniki, jakie poleciła Pani mama mogą być skuteczne wtedy, kiedy stosuje się je z pozytywnym nastawieniem oraz systematycznie przez dłuższy czas. Może to być np. metody relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe, gimnastyka z elementami jogi. Ważne jest też uregulowanie godzin posiłków, snu, pracy, aktywności fizycznej oraz czasu wolnego.
Leki nasenne przepisane na receptę również mogą być jednak skuteczne, nie uzależniać i nie dawać dokuczliwych efektów ubocznych.

Często najważniejsze jest jednak odpowiednie nastawienie do źródła problemu - stresu, który obecnie Pani przeżywa.

Pozdrawiam!

Witam, relaksacja to dobry sposób na pozbycie się stresu. Leki nasenne nie powinny być stosowane przez długi okres, działają objawowo. Jeżeli ma Pani trudności z relaksacją, znaleźć utwory z komentarzem. Warto zadbać o higienę snu. W wyciszeniu może pomóc muzyka, trening relaksacyjny Jacobsona (https://www.youtube.com/watch?v=GnyCpEh39hs , http://relaksacja.pl/). Warto skorzystać z pomocy psychologa, zająć się pracą nad przyczyną bezsenności, sposobami radzenia sobie ze stresem. Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl