Stres a zanik miesiączki

Witam, mam 18 lat. Mam regularne miesiączki zazwyczaj 33 dni cyklu. W tym miesiącu okres spóźnia mi się już 16 dzień. Wykluczyłam ciąże. Czy może być to jakaś choroba? Chciałam nadmienić że często się stresuje. Ile może potrwać zanik miesiączki jeśli jest spowodowany przez stres?

Lek. Katarzyna Szymczak

Może być to wynik stresu, ciężko określić po jakim czasie pojawi się miesiączka, sugeruję wizytę u ginekologa.
Pozdrawiam

Bardzo silny bądź długotrwały stres może powodować wiele dolegliwości somatycznych, w tym także zanik menstruacji. Po pierwsze proponuję udać się do ginekologa. Jeśli badanie fizykalne nie przyniesie żadnych wniosków o fizycznym źródle problemu, wtedy proszę się udać na konsultację psychologiczną podczas której opowie pani bardziej szczegółowo o trudnościach i podejmiecie z terapeutą decyzję o podjęciu terapii. Szczególnie polecam wizytę u psychologa poznawczo-behawioralnego. Pozdrawiam