Stres i drętwienie nogi

Zwracam się z zapytaniem jak by Pani/Pan zdiagnozował następujące objawy. Mam 27 lat, nigdy na nic nie chorowałem. Od ok 1 miesiąca, w związku z tym, iż rozstałem się po ponad 2 latach z dziewczyną, zacząłem odczuwać ogromny stres, właściwie bez żadnego powodu. Od ok. 1 tygodnia zaczęła moja prawa noga, od kolana do stopy, zaczęła drętwieć, a we wszystkich kończynach odczuwam codziennie kłucie. Paliłem ok 10 lat, a teraz właśnie odkryłem że mogę/mogłem mieć nadciśnienie... Proszę o diagnozę?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. O jednoznaczną diagnozę będzie trudno. Opis dolegliwości może wskazywać na obecność zmian o charakterze zwyrodnieniowym lub przeciążeniowym wpływającym na struktury nerwowe w kręgosłupie. Możliwe jest występowanie dolegliwości bólowych z nimi związanych czy też właśnie parestezji i drętwień. Warto wykonać badanie obrazowe kręgosłupa. Inną możliwą przyczyną są zaburzenia naczyniowe w samej kończynie. Tak czy inaczej konieczna jest diagnostyka w tym kierunku.

witam,
Nie wiem czy rozstanie z dziewczyną było Pana decyzją czy nie i jaki był powód tego. Od tego zależy w dużej mierze to, jak Pan sobie poradzi z tym trudnym doświadczeniem. Trudno powiedzieć jednoznacznie, że to co się dzieje z Pana ciałem jest wynikiem bezpośrednim, sytuacji stresującej, jaką z pewnością jest rozstanie z dziewczyną po 2 latach bycia razem.
Czasem jest tak, że ciało nam sygnalizuje stres w różny sposób,ale też może być tak, że właśnie teraz, gdy ma Pan więcej czasu i możliwości skupienia uwagi na sobie, pewne dolegliwości są bardziej widoczne.
Jeśli czuje Pan, że rozstanie jest dla Pana trudne: myśli Pan o dziewczynie, tęskni, wspomina często różne sytuacje i ogarnia Pana smutek to warto o tym z kimś porozmawiać. Z drugiej strony, proszę pamiętać, że dopiero minął miesiąc. To krótki czas, a po rozstaniu trzeba trochę czasu by uporać się z nową sytuacją, gdyż teraz Pana życie z pewnością dość znacząco się różni.
pozdrawiam