Stres i nerwica lękowa

Witam. Mam 20 lat i nerwicę lękową. Lęk pojawił się w pół roku temu, gdy na studiach pokłóciłem się ze znajomą. Początkowo lęk pojawiał się gdy ją widziałem, potem gdy byłem na uczelni, a teraz, mimo iż są wakacje, nie mogę przestać o tym myśleć. Zdaję sobie sprawę, że to jest potwornie błahe, ale nie mogę się po prostu opanować z powodu tylko tej jednej osoby. Dodam jeszcze, że dalsze nasze relacje były neutralne, ale lękałem się odezwać na studiach, że ta osoba mnie skrytykuje. Umówiony jestem już z psychiatrą w tym miesiącu. Jestem już zmęczony stresem. Co mam robić?

Witaj!

Myślę, że oprócz wizyty u lekarza psychiatry powinieneś również skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty. Terapia pomoże Tobie uporać się z tym uczuciem. Psycholog pokaże Tobie również różne techniki relaksacyjne, które w bardzo szybkim czasie pozwolą obniżyć napięcie emocjonalne.

Strategia unikania, którą teraz stosujesz, tzn. unikanie konfrontacji z tą osobą czy też unikanie odpowiedania na pytania na zajęciach, sprawiają, że Twój lęk będzie się nasilał, ponieważ przekonujesz siebie, że jest się czego bać i odbierasz sobie możliwość skonfrontowania swoich myśli z rzeczywistością. Samu może być to zbyt trudne zadanie, stąd zachęcam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.