Stres i niedowaga u 14-latka

syn ma 14 lat ma 158 wzrostu waga 40 jest bardzo szczupły słabo przybiera na wadze w jego organizmie jest duzo stresu taki jest od urodzenia jak zlikwidowac ten stres jakimi lekami

Zamiast leków na początek doradzałabym konsultacje z lekarzem rodzinnym celem ustalenia BMI, właściwej diety oraz zrobienia badań (w tym badań krwi). Dodatkowo ważna byłaby konsultacja z psychologiem, który pomoże synowi radzić sobie ze stresem, a także przyjrzy się jego źródłom.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, proponuję wizytę w poradni psychologicznej dla dzieci, jeżeli lekarz uzna za konieczne zleci farmakoterapię.
Proszę uporządkować tryb życia syna - regularne posiłki, codzienna aktywność fizyczna, odpowiednio długi sen, spokojna atmosfera w domu. Pozdrawiam

Witam Pania
Na stres u 14 latka najlepsza byłaby psychoterapia. Jest dorastającym dzieckiem, które nie tylko że musi sobie radzić z napływem swoich hormonów, zmianami w ciele, byciem w gimnazjum to jeszcze być może stresem wynikającym z niedowagi.
Życzę dobrych decyzji
Anna Suligowska

Myślę, że w pierwszej kolejności należy wyjaśni przyczynę słabego przybierania na wadze- jeśli faktycznie słabo przybiera. Pytanie jest takie- czy syn zawsze na siatce centylowej był nisko, czy trzyma się "swojego centyla" czy też nastąpił jakiś spadek. Tu pomocą służyć może lekarz pediatra. Natomiast co do stresu- próbowałabym z synem dużo rozmawiać udać się do psychologa. Na rynku dostępne są też leki ziołowe, które można zażywać- zgodnie z rozpiska na ulotce nim poradzi się Pani specjalisty, który wyjaśnić przyczyny stresu, jego poziom i zaleci dalsze postępowanie.