Stres i zdenerwowanie z powodu konfliktu z matką dziecka

Witam mam pytanie. Mam corke ktora ma 1,5 roku. Nie mieszkam z nia poniewaz rozstalem sie z matka mojego dziecka. Matka na poczatku bardzo mi utrudniala kotakty i relacje z dzieckiem. Teraz jest wyrok sadowy i matka sie troche uspokoila. Co mam robic poniewa zaczepki, awantury zle nastawienie powrocilo, mimo ze sie wtracaja rodzice.Gdy ide do dziecka to sie stresuje i denerwuje myslac jaka mnie niespodzianka czeka. Jak sobie z tym poradzic??Dziekuje

Witam,

musi być Panu bardzo trudno odnaleźć się w tej nieprzyjemnej sytuacji. Być może pomocne będzie dla Pana skonsultowanie się z psychologiem i opracowanie razem ze specjalistą planu, który następnie realizowałby Pan w kontaktach z byłą partnerką i dzieckiem, tak by było to korzyścią dla każdej ze stron? Czy jest możliwość, żeby umówił się Pan z byłą partnerką na poważną rozmowę? Na spotkaniu z psychologiem mógłby Pan ustalić, co dokładnie chciałby Pan na podczas takiej rozmowy poruszyć, jakie chciałby Pan osiągnąć cele za jej pośrednictwem, czy są realne, itd.
Zachęcam do zaproponowania partnerce skorzystanie z usługi mediatora – może to pomóc Państwu ustalić wzajemne oczekiwania/zobowiązania, a także ustalenie sposobu realizowania kontaktu z dzieckiem w taki sposób, by obydwoje Państwo byli usatysfakcjonowani. Chodzi o to, żeby znaleźć takie rozwiązanie sytuacji, które będzie nie tylko realne, ale także dobre dla obu stron. Mediacja, w przeciwieństwie do wyroków sądowych pozwala na osiągnięcie porozumienia, przy zminimalizowaniu negatywnych emocji, napięcia i stresu towarzyszącego zawsze tak skomplikowanym sytuacjom rodzinnym. Jest to zawsze bardzo ważne, gdy w konflikt włączone są dzieci. Zaletą mediacji jest to, że osiągnięte porozumienie ma satysfakcjonować obydwie strony.

Państwa relacje z pewnością mają i będą miały coraz większy wpływ na dziecko, dlatego to ważne, by Państwo rozwiązali konflikt między sobą, nauczyli się funkcjonować na poziomie, który ograniczy negatywny wpływ na dziecko do minimum.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Witam

proszę skorzystać z pomocy mediatora sądowego, z którym będzie Pan mógł poszukać bezpiecznych reguł kontaktu z córeczką. Może Pan również wnioskować do sądu rodzinnego o ustanowienie kontaktów w obecności kuratora sądowego, być może taka formuła, stosowana przez pewien czas umożliwi normalizację i wyciszy konflikty, które Pan opisuje.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz
https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?fref=ts