Stres na lekcjach języka polskiego

Witam. Mam 12 lat i jestem dziewczyną. U nas w szkole pojawiła się nowa pani od języka polskiego. Bardzo stresuję się na jej lekcjach. Boję się mówić na tych lekcjach, a jeżeli muszę coś powiedzieć to mówię bardzo cicho i nikt mnie nie słyszy. Wtedy ściskam długopis, a później mnie strasznie bolą dłonie. Czy to może być jakaś choroba?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Drogą internetową nie da się określić, czy cierpisz na jakąś chorobę. Jednak na podstawie tego, co napisałaś, nie wynika, żebyś chorowała na coś w sensie klinicznym. Jeżeli na innych lekcjach dobrze sobie radzisz, zgłaszasz się do odpowiedzi i nie czujesz strachu, to raczej wszystko jest w porządku. Nie jest to fobia szkolna czy lęk szkolny. Napisałaś, że lęk przed językiem polskim pojawił się wtedy, gdy do szkoły przyszła nowa Pani. Dopiero wtedy zaczęłaś odczuwać stres, boisz się lekcji, jesteś niepewna, mówisz cicho, jesteś nieśmiała. Najprawdopodobniej jest to lęk przed nową Panią, której nie znasz, nie wiesz, czego możesz się po niej spodziewać, czy jest sroga, wymagająca, niemiła itp. Daj sobie czas, by lepiej poznać nową polonistkę. Przed lekcją postaraj się odprężyć, pomyśleć o czymś przyjemnym. Pomóc mogą techniki relaksacyjne. Powinnaś popracować nad radzeniem sobie ze stresem. Warto, byś o swoim problemie porozmawiała z kimś bliskim, np. z mamą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Na początek, zachęcałabym Cię, żebyś zgłosiła tą sytuację swojej Mamie, która będzie wiedziała jak Ci pomóc.

Życzę Ci samych sukcesów z języka polskiego,
Irena Mielnik-Madej