Stres, plamienia a ryzyko zajścia w ciążę

Witam! Mam problem i bardzo się denerwuje. Zacznę od tego, że w zeszłym miesiącu tj. 15.10.2013r miałam chwilowe plamienie, które mnie bardzo zmartwiło jednak już 19.10 dostałam okresu i się nie martwiłam. Od tamtego czasu kochałam się z moim chłopakiem kilka razy, zawsze z przezerwatywą i w momencie kiedy szczytował kończył stosunek. W tym miesiącu powinnam dostać okresu 17.11 jednak do tej pory tj 20.11 go nie dostałam. Martwię się, że mogę być w ciąży. Proszę o szybka odpowiedź i dziękuje.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W opisanym przez Panią przypadku ryzyko ciąży jest niewielkie, aczkolwiek istnieje. Ponieważ miesiączka się opóźnia, powinna Pani wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie negatywny, proszę cierpliwie poczekać na miesiączkę. Gdyby jednak krwawienie nie wystąpiło w ciągu kilku następnych dni, proszę skonsultować się ze specjalistą ginekologiem.

Dzień dobry!

Jeśli podczas współżycia zawsze używali Państwo prezerwatywy, która nie pękła i nie zsunęła się, ciąża jest bardzo mało prawdopodobna. Dość prawdopodobne są za to nieregularne miesiączki u młodej kobiety. Aby upewnić się, może Pani wykonać test ciąży.

Pozdrawiam!