Stres przed rozmowami z ludźmi u 19-letniej osoby

Problem kieruje do psychologów. Często gdy rozmawiam z ludźmi na codzień, często zadadzą mi pytanie w prost na które jestem zmuszony odpowiedzieć. W tym momencie mój aparat mowy jest sparaliżowany. Nie jestem w stanie wydusić z siebie nic i odpowiadam jednym słowem. Nadarza sie to rownież jak przebywam z kimś w małym pomieszczeniu. Mam 18 lat i juz kiedyś zdarzało mi sie nie móc czegoś powiedzieć jak o czymś myslalem ale nie w tak nasilonym stopniu. Do jakiego specjalisty powinienem sie wybrać ?

Witam,
Myślę , że lekarz albo psychoterapeuta będą w pana wypadku dobrym tropem. Prawdopodobnie jest to związane z lękiem przed kontaktem z ludźmi.
Pozdrawiam

Witam,
gorąco polecam konsultację z psychoterapeutą. Szczególnie pomocny może być terapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym, który świetnie się sprawdza w pracy z lękiem - a z tego co pan napisał można przypuszczać, że to może być ważny czynnik leżący u podłoża pana trudności. O terapii poznawczo-behawioralnej może pan poczytać np. na naszym blogu: http://poznacsiebie.pl/blog

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki

Polecam psychologa poznawczo-behawioralnego, z którym będzie Pan mógł przepracować problem i trenować nowe zachowania w sytuacjach społecznych, które powodują lęk.
Ponadto polecam popracować nad swoim stresem, np. proszę stosować treningi relaksacyjne (np. Trening Progresywny Jacobsona, lub Trening autogenny Schultza) które pomogą Panu rozluźnić się w ogóle, ale także pozwolą się Panu nauczyć również rozluźniania w momentach stresu społecznego. Powodzenia!