Stres, samotność i uczucie bezradności u nastolatki

Dzień dobry.Jestem w klasie maturalnej i w związku z tym namnożyło mi się problemy z którymi nie potrafię sobie poradzić. Dużo nauki powoduje że mam dużo zajęć i bardzo stresuje mnie to że muszę temu podołać. Zawsze byłam osoba, jedną z najlepszych w klasie i po prostu zawsze wiedziałam że muszę a teraz nie daję rady. Czuję się smutna, zestresowana, sfrustrowana i beznadziejna. Proszę o wskazówki do polepszenia samopoczucia, bo długo w takim dole psychicznym nie wytrzymam.

Próba utrzymania statusu najlepszego ucznia bywa trudna przy natłoku obowiązków. Pytanie, czy potrafisz odpuścić? Utrzymanie tego wizerunku bywa naprawdę męczące. Tak naprawdę powinnaś się skupiać na przedmiotach maturalnych, które otworzą Ci drogę na wymarzone studia. Co jest ważniejsze - robić to, co się kocha, czy być podziwianym? Wiem, że aprobata w grupie jest ważna, ale wiedz, że nie jest punktowana przy naborze na studia. Piszę o tych ambicjach specjalnie, żebyś mogła to wszystko rozważyć i wytyczyć sobie nowe cele. Odpuszczanie ambicji jest jak zdrada - siebie samego, rodziców, nauczycieli. Dlatego bywa tak trudna. Utrzymanie ambicji wymaga energii, której często brakuje nawet fizycznie. A Tobie tej energii potrzeba. Relaksu, spokoju, motywacji, wsparcia. Dobrze robi szczera rozmowa z rodzicami. Czasami nie chcemy ich zawieść, a ostatecznie okazuje się, że oni oczekują od nas, abyśmy byli szczęśliwi i robili to, co kochamy, zamiast być najlepszymi. W sytuacjach kryzysowych warto podzielić się życiem ze szkolnym psychologiem/pedagogiem. Wszystkiego dobrego.

Dzień Dobry Pani,

Po uważnym przeczytaniu Pani posta, myślę, że ma Pani zbytnie oczekiwania względem samej siebie.

Proszę jedynie "rzucić na luz" i nie starać się tak zadaniowo być jedną z najlepszych w klasie.

Życzę Pani wewnętrznego luzu,
Irena Mielnik-Madej