Stres u 18-letniej osoby a egzaminy

Witam! Moim problemem jest stres. Mianowicie w czerwcu czekają mnie egzaminy zawodowe, już teraz podczas próbnych mam ogromny problem ze stresem, co wiąże z tym, iż niemogę zdać nawet próbneg, pomimo iż doskonale wiem jak rozwiązywać dane zadania. Jak zapanować nad własnym strachem i stresem? Jak się nie stresować podczas egzaminu?

Nie chodzi o pozbycie się stresu, ale o jego zmniejszenie do poziomu, w którym jest Pan wstanie funkcjonować (Zachęcam do przyjrzenia się prawom Yerkesa-Dodsona:). Są różne techniki- od wizualizacji, poprzez techniki relaksacyjne, po psychoterapię i przyjrzenie się głębszym przyczynom nadmiernego stresu (być może zaniżona samoocena, brak pewności siebie czy zaufania do siebie, lęk przed ocena społeczna itp). Dlatego zachęcałbym do konsultacji z psychologiem, który pomoże Panu przygotować się do egzaminów (nie tylko tego czerwcowego, ale w ogóle konfrontacji społecznych) poprzez pracę nad sobą.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witaj, ponieważ masz jeszcze do egzaminów prawie 2 miesiące radziłabym Ci jak najszybciej udać się do psychoterapeuty który pokaże Ci jak sobie z nim radzić, jak utrzymywać go na "bezpiecznym" poziomie. Stres sam w sobie nie jest zły- mobilizuje nas do działania, sprawia że działamy na "zwiększonych obrotach". Problem zaczyna się gdy "wchodzi" na zbyt wysoki poziom i zaczyna nas blokować. Sposoby na "oswojenie go" poznasz podczas "warsztatów radzenia sobie ze stresem", albo u psychoterapeuty. Pozdrawiam, Monika