Stres związany z poznawaniem nowych ludzi

Mam pewien problem,kłopot, jeśli chodzi o poznawanie nowych ludzi,czyli nowych przyjaciół znajomych.Jak chodziłem do szkoły podstawowej czy licealnej nigdy nie miałem problemów z poznawaniem nowych przyjaciół, znajomych.Teraz zacząłem chodzić na kursy szkolenia business link i krępuje się, wstydzę się ,stres nerwy obawy itp czym to jest spowodowane ? Dlaczego tak się się dzieje ? Przyczyny objawy itp nietylko

Witam Pana,
Proszę się zastanowić czego Pan się najbardziej obawia czy wstydzi. Czy chodzi o to jak inni mogliby Pana ocenić? Obawia się Pan odrzucenia? Co najgorszego mogłoby się zdarzyć? Na ile te obawy są realne?
Niestety w Pańskim opisie jest niewiele informacji. Z tego co Pan pisze wnioskuję, że w kontaktach towarzyskich we wcześniejszych etapach życia nie miał Pan problemów. O ile dobrze zrozumiałam wystąpiły one podczas szkoleń i kontaktów zawodowych. Proszę się zastanowić na ile czuje się Pan pewnie w tym co robi? Czy obawia się Pan porażki? A może sukcesu? Czy jest tak, że gdy szykuje się Pan do wyjścia na szkolenie robi Pan sobie założenia jak ma być – jak ma się Pan zachować a potem przeżywa Pan rozczarowanie, że się nie udało? Może wywiera Pan na siebie zbyt dużą presję? Czy ma Pan skłonność do wycofywania się?
Proszę też przypomnieć sobie podobne doświadczenia, sytuacje, w których Pan sobie jednak poradził.
Jeżeli jest to problem, który się utrzymuje i utrudnia Panu życie czy realizowanie ważnych celów, warto rozważyć konsultację u psychoterapeuty.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl/

Witam, na podstawie Pana opisu trudno wywnioskować co zatrzymało Pana swobodę w poznawaniu nowych ludzi. Wiele osób z wiekiem traci spontaniczność w kontaktach społecznych, wyniku różnych sytuacji życiowych. Dzieci czy nastolatki w kontaktach społecznych nie koncentrują się na tym, jak dobrze wypaść, czy na tym, że są oceniane, po prostu chcą poznawać ludzi i dobrze się bawić. W życiu dorosłym natomiast zbyt często wiele osób koncentruje się na tym by dobrze wypaść, by pokazać się od jak najlepszej strony, nie popełnić błędu, czegoś "głupiego" nie powiedzieć. Zbyt duża uwaga "na to co robi się", może działać paraliżująco, wzmacniać stres i lęki. W psychologii mówi się, że ktoś staje się wobec siebie zbyt krytyczny, czym większa krytyka, tym trudniej być spontanicznym przy innych. Podczas szkoleń biznesowych zwykle nie ma miejsca na spontaniczność, tylko na budowanie swojego wyidealizowanego wizerunku. Aby mógł Pan znaleźć trafną odpowiedź, na swoje pytanie, proszę skorzystać z konsultacji z psychoterapeutą. Będzie mógł Pan porozmawiać o tym jak się Pan czuje na szkoleniu? kogo się Pan obawia? co Pana blokuje? co powoduje dyskomfort w kontaktach z współuczestnikami. Powodzenia