Stres związany ze szkołą

Nienawidzę szkoły chodzi głównie o stres jaki na mnie ciąży mam 13 lat i nie umiem się pozbierać psychicznie czuje ciągły stres chodzenia do tego budynku gdzie mam siedzieć w ławce i czekać co się wydarzy.Wiem że trzeba się uczyć ale ja nie czuje żebym się uczyła tylko ciągły strach który mnie do wszystkiego zniechęca. kiedy wstaje do szkoły z rana wmawiam sobie że muszę tam iść ,że muszę sobie jakoś poradzić. Kiedy jest weekend i jest sobota od razu gnębią mnie myśli że pojutrze szkoła .
13 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
To, o czym napisałaś, może świadczyć o stresie szkolnym, który z czasem może nawet przekształcić się w fobię szkolną. Wspominasz o tym, że nienawidzisz szkoły, nie lubisz tam chodzić, nie lubisz siedzieć w ławce, ciągle się obawiasz, co może się stać. Czujesz presję, by się uczyć, a mimo to strach przed szkołą paraliżuje Cię i odbiera motywację do jakiegokolwiek wysiłku intelektualnego. Kiedy nadchodzi weekend, zaczynasz obawiać się na zaś, że w poniedziałek znowu musisz iść do szkoły. Są to dość charakterystyczne objawy dla lęku szkolnego. Warto, byś zastanowiła się, czego najbardziej obawiasz się w szkole – braku akceptacji ze strony rówieśników, wymagających nauczycieli, klasówek, złych ocen, tego, że zawiedziesz rodziców, którzy pokładają w Tobie nadzieję i chcą, żebyś dobrze się uczyła? Powinnaś porozmawiać o tym, co czujesz, z kimś bliskim, np. z mamą. Mam nadzieję, że zrozumie Twoje problemy i razem znajdziecie sposób, jak rozwiązać ten problem. Wsparcia możesz również szukać u wychowawcy, psychologa albo pedagoga szkolnego. Zachęcam Cię też do zajrzenia na stronę http://www.116111.pl lub zatelefonowania pod numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży nr 116 111. Warto też przeczytać poniższe artykuły: Stres szkolny i Fobia szkolna.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Pozwól sobie pomóc i poproś, proszę Mamę, żeby poszła z Tobą do psychologa dziecięcego, żebyś mogła sama zobaczyć, co jest prawdziwą przyczyną Twojego
stresu przed szkołą.

Życzę Ci pomyślności w szkole,
irena.mielnik.madej@gmail.com