Stresujący tryb życia a podwyższenie poziomu cukru

Witam. Dziś rano byłam na pomiarze cukru i wyszło na czczo 133 mg/dl. Czy to już cukrzyca? Dodam,że nie mam typowych objawów cukrzycowych,dużego pragnienia,apetytu itp. Prowadzę bardzo stresujący tryb życia,a dodatkowo miałam sugerowane badanie hormonów. Czy to też może mieć wpływ na podwyższanie cukru? Mam 44 lata. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Witam Panią,

Cukrzycę rozpoznajemy, przy dwukrotnym pomiarze z krwi żylnej > =126 mg%. Powinna Pani powtórzyć wynik, aby postawić ostateczne rozpoznanie. Pojedyncze oznaczenie stężenia glukozy we krwi żylnej wg wytyczynych PTD 2014 nie uprawnia nas jeszcze do rozpoznania cukrzycy. Proszę pamiętać, aby być min. 8 h na czczo i przespać spokojnie noc, a dzień wcześniej nie zmieniać diety, tylko odżywiać się tak jak robi to Pani na co dzień. Jeśli ma Pani wątpliwości lub drugi wynik wyjdzie < 126 mg% warto wykonać test obciążenia 75 g glukozy.Stres może wpływac na wzrost poziomu glukozy we krwi, ponieważ hormony stresu, takie jak kortyzol, czy adrenalina działają antagonistycznie do insuliny.Gdyby wynik drugiego pomiaru był nieprawidłowy, proszę udać się do diabetologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz