Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 7 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stresujący tryb życia a podwyższenie poziomu cukru

Witam. Dziś rano byłam na pomiarze cukru i wyszło na czczo 133 mg/dl. Czy to już cukrzyca? Dodam,że nie mam typowych objawów cukrzycowych,dużego pragnienia,apetytu itp. Prowadzę bardzo stresujący tryb życia,a dodatkowo miałam sugerowane badanie hormonów. Czy to też może mieć wpływ na podwyższanie cukru? Mam 44 lata. Będę wdzięczna za odpowiedź.
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Najlepszy lekarz dla osoby chorej na cukrzycę

Podejrzewasz lub wiesz, że cierpisz na cukrzycę? Czy wiesz, do kogo masz się udać? Obejrzyj filmik i dowiedz się, jaki lekarz jest najlepszy dla diabetyka.

Witam Panią,

Cukrzycę rozpoznajemy, przy dwukrotnym pomiarze z krwi żylnej > =126 mg%. Powinna Pani powtórzyć wynik, aby postawić ostateczne rozpoznanie. Pojedyncze oznaczenie stężenia glukozy we krwi żylnej wg wytyczynych PTD 2014 nie uprawnia nas jeszcze do rozpoznania cukrzycy. Proszę pamiętać, aby być min. 8 h na czczo i przespać spokojnie noc, a dzień wcześniej nie zmieniać diety, tylko odżywiać się tak jak robi to Pani na co dzień. Jeśli ma Pani wątpliwości lub drugi wynik wyjdzie < 126 mg% warto wykonać test obciążenia 75 g glukozy.Stres może wpływac na wzrost poziomu glukozy we krwi, ponieważ hormony stresu, takie jak kortyzol, czy adrenalina działają antagonistycznie do insuliny.Gdyby wynik drugiego pomiaru był nieprawidłowy, proszę udać się do diabetologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy