Struktura guzowata zajmująca cały jajnik u nastolatki

witam córka 18 lat, zrobiła badanie usg narządów rodnych. Lekarka skierowała ją do szpitala i zaleciła zrobić badanie markerów nowotworowych Ca 125. Oto wyniki badania USG: trzon macicy jednorodny w przodozgięciu, o wym. 40x31mm, endomertium 5,4 mm. Jajnik prawy o wym. 37x36 mm ze zmianą o mieszanej echostrukturze nieunaczynionej o wym. 34x29mm. Jajnik lewy o wymiarach 34x21 prawidłowy w USG. Bardzo mnie to martwi i proszę o odpowiedź, co oznacza ten opis. Katarzyna A.

Wynik, tylko wskazuje na strukturę guzowatą o nieustalonej dokładnie strukturze, niejednorodną, zajmującą prawie cały prawy jajnik, nieunaczynioną. Taka zmiana raczej ma charakter łagodny (nieunaczyniona), ale dopiero wynik badania poziomu markera nowotworowego Ca 125 może pozwolić na stwierdzenie czy guz nie jest złośliwy. Myślę, że dopiero na podstawie wyniku badania Ca 125 zostanie podjęta dalsza decyzja co do postępowania w tym przypadku. Nie wyklucza się postępowania zabiegowego (usunięcie np. całego jajnika). Decyzje ostateczną podejmą ginekolodzy w szpitalu.