Strzykające kolana - brak mazi stawowej, czy coś innego?

Mam 15 lat i strasznie strzykają mi kolana. Nie mam nadwagi i jestem dość wysoka. Bolą mnie, gdy długo stoję, w kościele mam problem z klękaniem. Podczas przysiadów, biegania, chodzenia po schodach, a nawet ogólnie chodzenia strasznie trzeszczą, tak jakby kości ocierały o siebie. Niedługo idę do chirurga ortopedy, bo moją mamę strasznie nurtują te kolana. Czytałam, że może być to brak mazi stawowej. Może to coś innego?

Witam serdecznie,

Prawdopodobną przyczyną jest zmniejszenie produkcji mazi stawowej. Bardzo dobrze, że Mama zaplanowała wizytę u lekarza, gdyż konieczne jest badanie ortopedyczne. Lekarz po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu będzie w stanie postawić diagnozę.

Osteoporoza w Pani wieku jest raczej mało prawdopodobna, chyba że choruje Pani na rzadkie choroby genetyczne, w przebiegu których może dojść do osłabienia struktury kości, lub przyjmuje Pani z powodu innej choroby przewlekle glikokortykosteroidy.

Jednak już teraz warto zadbać o kondycję swoich kości w przyszłości w celu zapobiegnięcia rozwojowi osteoporozy - wskazana jest dieta bogata w wapń i witaminę D3, umiarkowany i systematyczny wysiłek fizyczny, unikanie używek i intensywnych diet odchudzających.

Pozdrawiam