Studiowanie fizjoterapiii przy chorobie Scheuermanna

Witam. Rok temu stwierdzono u mnie chorobę Scheuermanna (uszkodzone są 3 krążki ), przy tym esowata skoliozę. Moim marzeniem są studia na kierunku fizjoterapii . Czy z moim stanem zdrowia mogę studiować ten kierunek? Będąc fizjoterapeutą mogłabym w pewien sposób sobie pomagać.

Marzenia warto spełniać. Oczywiście odpowiem, jako starszy kolega i mogę Pani tylko podpowiedzieć w oparciu o moje doświadczenia. W moich czasach dużym filtrem na kierunek było przejście „kompleksowych” badań lekarskich, co było warunkiem dopuszczenia do egzaminów wstępnych, ale to była specyficzna jedyna uczelnia na tamte czasy, która kształciła na takim kierunku (AWF). Teraz tych uczelni jest sporo więcej „jedna lepsza od drugiej”. Jako fizjoterapeuci jesteśmy w stanie sobie samemu mało pomóc (jak na przykład założyć sobie aplikację Kinesio na plecach), oczywiście można dyskutować, ale – jak to mówią „szewc chodzi w dziurawych butach”. Jedyne zabiegi, jakie przeżywałem/przeżywam w życiu to takie na doszkalających kursach, jako model dla koleżanki/kolegi z kursu. Co do pracy – w efekcie jest tak, że każdy fizjoterapeuta zaczyna się specjalizować z czasem w jakieś konkretnej dziedzinie. Są terapeuci od ‘dzieci’, od ‘skolioz’ od ‘terapii manualnej’ albo od ‘sportu’ itd… Każda z tych nazwijmy roboczo specjalizacji ma swoje specyficzne wymagania i warunki pracy. Prawdopodobnie znajdzie sobie Pani jakąś działeczkę fizjoterapii, w której stanie się Pani wybitnym specjalistą i Pani schorzenie nie będzie specjalnie przeszkadzało w realizowaniu się zawodowym. Życiowo jest tak, że jak na przykład zajmuję się zaburzeniami neurologicznymi wieku rozwojowego to z czasem daleko mi do rehabilitacji kardiologicznej. Pozdrawiam serdecznie.

Witam,

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. W czasie studiów jest bardzo dużo zajęć ruchowych od pływania, poprzez gimnastykę, lekką atletykę, gry zespołowe takie jak koszykówka, piłka ręczna, po zajęcia z pacjentami bezpośrednio na oddziałach. Pani sama powinna określić swoje możliwości i czy nie będzie miała problemów z poszczególnymi przedmiotami. Natomiast podczas badań wstępnych raczej nie powinna się Pani spotkać z odmową przyjęcia na wymarzony kierunek studiów.