Stwardnienie protezy jądra

Witam! W 1995r. w wieku 19 lat miałem wszczepioną protezę jądra, która doskonale imitowała, również pod względem konsystencji/miękkości. Jakoś po kilku miesiącach od zabiegu - zaczęła twardnieć. W tym też czasie jądra były poddawane uciskom (współżycie, sport). Z pierwotnej konsystencji zbliżonej do naturalnej w tej chwili przypomina właściwie... drewnianą kulkę. Niestety nie dysponuję żadnymi danymi producenta. Jeśli chodzi o materiał to prawie na 100% wiem, że albo był to żel silikonowy albo elastomer silikonowy. Czy taki materiał w takim środowisku powinien twardnieć? Czy mogły się do tego przyczynić uciski? (Nie było na pewno żadnego silnego uderzenia). Tak szczerze, to od początku zakładałem, że taka po prostu z tym materiałem kolej rzeczy i z nikim niestety tego do tej pory nie konsultowałem. Teraz (lat już 35 - dość późno) nachodzi mnie refleksja - czy ze względów zdrowotnych istnieje jakieś zagrożenie? Może należy to wyjąć i sprawdzić? Czy wystarczy wizyta u urologa? Może trzeba się udać do innego specjalisty? Może do chirurga, który zajmuje się wszczepianiem takich protez? Interesują mnie tylko względy zdrowotne.

MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Rak jądra

Taki opis stanu Pana protezy jądra może odpowiadać jego otorbieniu włóknistym co dość często zdarza się w przypadku takich właśnie protez (np. też protez piersi). Radziłbym w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z urologiem. To urolodzy muszą podjąć decyzje co do dalszego postępowania w Pana przypadku. Najczęściej w takim przypadku dokonuje się wymiany takiej protezy na nową z usunięciem torebki włóknistej.
Czy taki materiał w takim środowisku powinien twardnieć?
- Tak jak pisałem wyżej prawdopodobnie wytworzyła się torebka włóknista wokół protezy stąd to stwardnienie.
Czy mogły się do tego przyczynić uciski?
- Raczej związane jest to z naturalnym procesem związanym z długością występowania protezy i odczynu organizmu na ciało obce.
Czy ze względów zdrowotnych istnieje jakieś zagrożenie?
- Raczej w tym przypadku nie ma powodu do obaw, to kwestia estetyczna nie zdrowotna.
Może należy to wyjąć i sprawdzić?
- Jak pisałem wyżej dokonuje się wymiany takiej protezy.
Czy wystarczy wizyta u urologa?
- Tak.
Może trzeba się udać do innego specjalisty? Może do chirurga, który zajmuje się wszczepianiem takich protez?
- Wszczepianiem takich protez w takim przypadku zajmuje się urolog nie chirurg.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty