Stwardnienie rozsiane a przeciwwskazania do wykonania tatuażu

Witam. Od dwóch lat choruję na stwardnienie rozsiane, zaś od 1,5 roku stosuję lek Copaxone; mój stan zdrowia na chwilę obecną jest raczej stabilny. Chciałabym się dowiedzieć czy przy tej chorobie istnieją poważne przeciwwskazania do wykonania tatuażu (niewielkiego) oraz jakie mogą być ewentualne tego konsekwencje. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie opisano jak do tej pory skutków ubocznych wykonania tatuażu w stwardnieniu rozsianym.
Proszę jednak pamiętać, że ewentualne zakażenie, jak i każda inna choroba, może pogorszyć przebieg choroby.
I moje własne przemyślenia.
SM jest chorobą, w której bardzo ważny jest komponent immunologiczny/ autoimmunologiczny a tatuaż jest wprowadzeniem obcego ciała, w tym wypadku tuszu, do organizmu co może mieć wpływ na układ immunologiczny. Jakie mogą być tego skutki nikt nie wie, na pewno nie spektakularne, ale czy może mieć wpływ czy nie, też nie wiadomo.
Niby wiemy bardzo dużo, ale dalej za mało wiemy o etiologii SM.