Stwardnienie rozsiane i boleści

Choruje na stwardnienie rozsiane i tak naprawdę najbardziej dokucza mi ból. Do tej pory przyjmowałam Doretę 650/75 razem z Ibum Forte -400 mg i pomagało funkcjonowałam normalnie, za wyjątkiem epizodów, kiedy nie pomagało. Po wizycie w poradni leczenia bólu zmianiono mo te leki na Oxycontin 5 mg( przyjmuję do dwóch dni co 12 godzin) i chce mi się wyć z bólu. Czy i jakimi innymi lekami przeciwbólowymi mogę się wspomóc? Apap 1 g trzy razy dziennie nie pomaga

Piotr Jurczyk

Witam. Nie pisze Pani, czy jest to ból samoistny, czy wynika np. że spastycznego napięcia niedowładnych kończyn. W takim przypadku korzystne byłoby zastosowanie któregoś z leków zmniejszających napięcie mięsniowe: tolperizonu, tizanidyny lub baklofenu. W każdym rodzaju bólu stosuje się natomiast drabinę leczenia wg WHO. Przyjmuje Pani oksykodon, lek z "górnej półki". Właściwe wydaje się połączenie jego z lekami z niższej półki o innym mechanizmie działania tj. paracetamolu w znanej Pani dawce oraz któregoś z NLPZ, np. ibuprofenu lub naproksenu, w osłonie leku hamujacego wydzielanie żołądkowe. Można rozważyć również dodanie tzw. koanalgetyku, czyli leku pomocniczego np. amitryptyliny lub gabapentyny. Jak sama Pani widzi, jest wiele możliwości i warto byłoby przedyskutować je z lekarzem, który rozważy wszystkie za i przeciw. Pozdrawiam