Stwierdzenie niedrożności trąbki słuchowej

Witam ponownie. Zgodnie z zaleceniem zmienilam laryngologa a konkretnie bylam dzis u takiego, ktory stwierdzil u mnie niedroznosc trabki sluchowej. Objawia sie to u mnie niemozliwoscia przedmuchania ucha przez probe valsalvy oraz nie potrafie prawidlowo tego okreslic - potrafie cisnieniem w glowie wywolac szum powietrza w tym uchu. Na co dzien nie mam objawow typu niedosluch czy bol. czy jesli w/w objawy utrzymuja sie u mnie juz drugi rok jest szansa na wyleczenie tego kroplami do nosa?

czy laryngolog wykonał u Ciebie badanie audiometryczne i tympanometryczne dla potwierdzenia rozpoznania niedrożności trąbki słuchowej czy rozpoznał to ot tak sobie?

"Zaburzenia trąbki słuchowej Eustachiusza

Na czym polega istota choroby?

Zaburzenia trąbki słuchowej zazwyczaj dotyczą jej niedrożności. Najczęstszą postacią zaburzeń jest czynnościowa niedrożność polegająca na defekcie mechanizmu regulującego, który powoduje otwarcie trąbki słuchowej, przy całkowitej drożności anatomicznej.

Jakie są przyczyny choroby?

Zaburzenia trąbki słuchowej mogą być skutkiem alergicznego obrzęku błony śluzowej wyścielającej trąbkę, przerośniętego migdałka zamykającego jej ujście lub przewlekłego zapalenia zatok. Przyczyną może być także skrzywienie przegrody nosowej lub polipy nosa.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba objawia się bólem ucha, uczuciem zatkania, osłabieniem słuchu. Może również dojść do wycieku z ucha.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W celu oceny drożności trąbki słuchowej wykonuje się tzw. próbę Valsavy.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie opiera się na „przedmuchiwaniu” trąbek słuchowych metodą Valsalvy, balonem Polizera lub za pomocą Otoventu. Lekarz może zlecić ćwiczenia logopedyczne, których celem jest poprawa ruchomości języka i podniebienia oraz zmiana niewłaściwego nawyku oddychania przez usta.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem tego schorzenia zajmuje się lekarz laryngolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Niestety nie ma skutecznego sposobu zapobiegania schorzeniom trąbki słuchowej. Istotne znaczenie ma bieżące leczenie chorób infekcyjnych w obrębie jamy nosowo-gardłowej, które mogą doprowadzić do zaburzeń trąbki słuchowej."