Stwierdzona duża przepuklina jądra miażdżystego L4-L5 i L5-S1 wraz z sekwestrem

Witam. Jestem osobą ze sporą nadwagą, mam stwierdzoną dużą przepuklinę jądra miażdżystego L4-L5 i L5-S1 wraz z sekwestrem. Lekarz zabronił mi ćwiczyć, ale zanim zdecyduję się na operację mam schudnąć. Wiem, że sama dieta nic nie pomoże. Nie wiem co robić, bardzo chciałabym zrzucić trochę kilogramów gdyż to naprawdę dla mnie uciążliwe. Proszę o poradę, z góry dziękuję.

Proszę udac się do dietetyka, który ustali odpowiednią dietę biorąc pod uwagę Pani upodobania kulinarne. Proces odchudzania jest długi ia dieta musi byc modyfikowana w zależności od efektów.

Szanowna Pani,
Dietą można bardzo dużo zdziałać, tylko musi być ona dobrze dopasowana do Pani - uwzględniając wysokość i masę ciała oraz wiek + ujemny bilans energetyczny, a także odpowiednio skomponowana, zgodna z zasadami racjonalnego odżywiania. Bardzo pomocna będzie wizyta u dietetyka, który Pani z tym pomoże, a samo zmniejszenie masy ciała powinno trochę złagodzić objawy bólowe.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza przy odchudzaniu, więc może warto także skorzystać z pomocy dobrego fizjoterapeuty, który dopasuje ćwiczenia do Pani schorzenia (co osobiście polecam, sam zmagałem się z przepuklinami L3-L4, L4-L5 i ogromną L5-S1 i praca z fizjoterapeutą bardzo mi pomogła)

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań