Stwierdzona jednostronna przepuklina pachwinowa

Dzień dobry! Mam stwierdzoną jednostronną przepuklinę pachwinową, bez bólu objawów, stwierdzona przypadkowo podczas USG. Mam obawy zw. z operacją z udziałem siatki - przecyztałem że w 10-15% przypadków pojawaia się chroniczny ból związany z drażnieneim jednego z 3 nerwów, mam poniżej 40 lat, czy na razie poczekać z operacją lub czy wykonać ją metodą bez siatki np używając powięzi z własnego ciała, obawiam się bólu (po 6 iesiącach) podczas ruchu bądź seksu.

Jeśli przepuklina jest wykryta przypadkowo, jest w stadium początkowym i nie daje objawów - nie ma pilności postępowania chirurgicznego. Jeżeli już zapadnie decyzja co do operacji to proponuję operację z użyciem siatki. Przewlekłe dolegliwości bólowe są efektem złej techniki operacyjnej. Techniki beznapięciowe, a do takich należy technika z udziałem implantacji siatki z tworzywa sztucznego dają znacznie mniejszą nawrotowość i zdecydowanie szybszy powrót do pełnego dźwigania (po około 8-10 tygodniach).
Z własnego doświadczenia: operuję [przepukliny z uzyciem różnych siatek od 20 lat. Jeszcze nigdy nie zdarzył się nawrót przepukliny - przebiegi pooperacyjne bez istotnych dolegliwości bólowych. Z moich obserwacji bóle najczęściej towarzyszą przypadkowemu chwyceniu w szew gałęzi nerwowej albo w przypadku krwiaka po niedokładnie zrobionej hemostazie. Czasami za ciasne przejście dla powrózka nasiennego może powodować obrzęk jadra. Najlepsza wg mnie obecnie siatka to siatka PROGRIPP firmy Medtronic/USA - samokotwicząca się w tkankach i d odpowiednią biodegradacją - jest dostepna + samoryglująca się nić śródskórna tej firmy : efekt technicznie i wizualnie fantastyczny. Pozdrawiam z Kalisza.
Slawomir Kaczmarek.