Subkliniczna niedoczynność tarczycy a choroba Hashimoto

Witam, mam subkliniczną niedoczynność tarczycy. Jedynie wynik TSH przekracza normę (6,5), FT3, FT4 i anty TPO w normie, na USG również wszystko dobrze. Jaka może być przyczyna pojawienia się tej niedoczynności? Czy to może być Hashimoto? A jeśli tak to do czego prowadzi ta choroba? I czy to wiąże się z niedoczynnością(jest jej rodzajem) czy oznacza drugą osobną chorobę? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Wyniki badania wskazują na subkliczną niedoczynność tarczycy (podwyższone TSH , przy prawidłowych wartościach hormonów obwodowych). Nie ma Pani podwyższonego stężenia antyTPO, jak również obraz usg tarczycy jest prawidłowy, a więc nie możemy rozpoznać choroby Hashimoto. Proszę na wszelki wypadek oznaczyć jeszcze przeciwciała antyTG. Z uwagi na Pani wiek waro rozważyć mała dawkę lewotyroksyny, szczególnie jeśli ma Pani objawy sugerujące niedoczynność tarczycy lub planuje Pani ciążę. Zalecane TSh dla kobiet planujących ciążę wynosi < 2,5. Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wśród osób zdrowych wynosi ok. 1,5. Proszę przedyskutować sprawę z Pani endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz