Substancje toksyczne w słodyczach

dzień dobry. chciałbym dowiedzieć sie w których słodyczach występują substancje toksyczne. czy te substancje szkodzą w każdej ilości, nawet najmniejszej? Mateusz

Trzeba uważnie czytać etykiety produktów, są na nich wymienione wszystkie składniki. Na pewno niebezpieczne są tłuszcze trans, które mają udowodnione działanie rakotwórcze - a znajdują się one w każdym produkcie poddanym wysokim obróbkom termicznym np. w wafelkach, roladach, chipsach itd. Dodatkowo niebezpieczne są wszelkie dodatki do żywności, takie jak sztuczne barwniki czy konserwanty. Należy uważnie czytać etykiety i wybierać produkty najmniej przetworzone. Najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z przekąsek i słodyczy, zawierają one bowiem węglowodany proste, które są odpowiedzialne za powstawanie otyłości oraz wielu chorób z nią związanych. Jeżeli najdzie jednak ochota na coś słodkiego warto przygotować sobie deser samemu, mając pewność, że składniki są najwyższej jakości i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444