Sucha skóra a poziom TSH

Witam,zrobilam sobie morfologie i poprosiłam o tsh III generacji.ponieważ jestem ciągle zmęczona,mam suche stopy ,łokcie,tyję oraz zatrzymuje się woda, bolesne obfite miesiączki,włosy wypadają,. TSH 3,67-norma 0,27-4,20 .mam 33 lata, mam dziecko. Czy ten wynik jest powodem do wizyty u endokrynologa?Lub dalszej diagnostyki?Niby mieszczę się w normie, ale z kąd te objawy pozdrawiam

Dzień dobry,

Wynik jest w zakresie wartości referencyjnych, jakkolwiek w Pani wieku średnie TSH w grupie młodych kobiet wynosi ok. 1,5. Tak więc ma Pani mieć prawo występowania objawów tkankowego niedoboru hormonów tarczycy. Proszę udać się do endokrynologa, niewykluczone, że po zbadaniu Pani włączy Pani małą dawkę L-tyroksyny i objawy miną. A jeśli planuje Pani ciążę, to lek włączy z pewnością, ponieważ wg wytycznych PTE dla kobiet planujących ciążę zaleca się, aby TSH było poniżej 2,5, najlepiej w granicach 1-1,5.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz