Suchość w gardle po radioterapii i chemioterapii nowotworu złośliwego przełyku

Od pol roku moj tata ma zdiagnozowany nowotwor zlosliwy przelyku.Teraz minal miesiac od chemio-radio terapii i pojawil sie taki objaw ze tata w nocy nie moze spac,poniewaz zasycha mu w przelyku i robia sie skurcze tych okolic.Co w takiej sytuacji robic i czy jest to grozne.Prosze o pomoc.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy jak najbardziej mogą być konsekwencją zastosowanej radio-chemioterapii. W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie jak powinno wyglądać dalsze postępowanie proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Witam. Opisane objawy mogą być wynikiem nacieku nowotworowego na ścianę przełyku. W tej sytuacji należy rozważyć wskazania do wykonania paliatywnego protezowania zapewniającego drożność przełyku. Sugeruję konsultację ze specjalistą onkologiem.