Suchy kaszel a palenie papierosów

Witam,

mój problem polega na tym, że od kilku dni odczuwam ból w klatce piersiowej. Jest to takie nieprzyjemne uciążliwe "kłucie". Nie nasila się przy żadnej czynności, przy oddychaniu też nie, po prostu boli cały czas. Jedynie jak nabiorę dużo powietrza i wstrzymam oddech lub ziewam, to pojawia się bardzo niemiłe uczucie, boli, ale trochę inaczej, kłuje i "dusi". Do tego ostatnio cały czas chce mi się kaszleć, miewam napady suchego kaszlu, bez odkrztuszania. Muszę przyznać, że palę sporadycznie i jestem pewna, że jest to tym spowodowane, ponieważ bóle pojawiły się po kilkudniowym wyjeździe (a właściwie zaczęły się już na nim), na którym wypalałam po kilka papierosów dziennie. Moje pytanie brzmi - czy może to być coś poważnego czy zwykłe podrażnienie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Biorąc pod uwagę opisywane dolegliwości, wywiad oraz Pani wiek wydaje się, że objawy mogą być związane z nieregularnym paleniem papierosów. Niestety bez badania fizykalnego a szczególnie osłuchiwania płuc nie można tego powiedzieć jednoznacznie. Dym tytoniowy zawiera wiele szkodliwych rakotwórczych i drażniących błony śluzowe substancji. W opisanej sytuacji proponuję zachować spokój, po kilku dniach objawy powinny ustąpić. Gdyby objawy nie ustąpiły, proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi badanie fizykalne i w razie potrzeby zleci wykonanie niezbędnych badań dodatkowych. Proponuję zastanowić się nad całkowitą rezygnacją z palenia papierosów.

Pozdrawiam serdecznie!