Suchy kaszel od miesiąca i chrypka

Ponad miesiac meczy mnie kaszel, glownie suchy irytujacy. Zaczelo sie od zatkanych uszu I nosa, po czym problem przeniosl sie na dolne drogi oddech, Dlugo walczylam z chrypka (ogolnie pochrzakiwanie nie jest mi obce),zmieniony glos przez dwa tyg., lekarz zasugerowal zapalenie krtani. Dostalam antyb. (Amoxycylina 500) ktory nie pomogl, w miedzyczasie podejrzewano tez alergie. Badanie krwi I rtg pluc nic nie wykazaly.potem bylam na Azycynie- bez poprawy. NAdal kaszle, mam obolale plecy od tego

Witam,

Po przebyciu infekcji gornych drog oddechowych nierzadko rozwija sie tzw. "poinfekcyjna nadreaktywnosc oskrezli", przejawiajaca sie suchym, meczacym kaszlem, zwiazana z uszkodzeniem blony sluzowej drog oddechowych w przebiegu infekcji. Objawy utrzymuja sie zazwyczaj 6-8 TYGODNI - tyle czasu potrzeba, aby nablonek drog oddehcowych ulegl regeneracji. Brak poprawy po 2 antybiotykach nie dziwi, poniewaz ponad 90% infekcji gornych drog oddechowych jest wywolywana przez WIRUSY, a nie bakterie, na ktore antybiotyki NIE DZIALAJA. Poinfekcyjna nadreaktywnosc oskrezli przypomina patofizjologicznie to co dzieje sie u chorego z astma oskrezlowa, a zatem skuteczne w takim przypadku sa leki stosowane wziewnie w celu ograniczenia stanu zapalnego, rozszerzenia oskrezli, ograniczenia produkcji sluzu.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga