Suchy kaszel u dziecka

Moje dziecko ma prawie 5 lat. Problem polega na tym, iż często ma kaszel, który charakteryzuje się tym, iż jak ją dopadnie to może nawet 30 min siedzieć i robić takie krótkie kach, kach, kach. Czasami mam wrażenie, że coś tam ją swędzi w gardle, łaskocze, czasami ma jakby odrywający. Zanim dostanie takiego kaszlu, który ciągnie się nawet 2-3 tygodnie, to najpierw zaczyna mieć zapchany nos, z którego nic nie można wysmarkać. Już nie pamiętam, kiedy jej w ogóle z nosa leciał katar. W tej chwili jest na F***, F***, i daje jej P***. Jeden z lekarzy powiedział, że jest to objaw zespołu zatokowo-oskrzelowego. Proszę o opinie i wskazówki.

ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,
Rzeczywiście obraz choroby wydaje się być charakterystyczny dla zespołu zatokoko-oskrzelowego. W takim przypadku najczęściej mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok obocznych nosa. Choroba najczęściej ujawnia się po 3 r.ż kiedy u dzieci dochodzi do rozwoju zatok szczękowych. Zalegająca wydzielina spływa po tylnej ścianie do gardła i powoduje odruchowy, męczący kaszel. Nie stwierdza się przy tym żadnych niepokojących zmian w płucach. Badania obrazowe zatok mogą natomiast wykazać ich stan zapalny. Oprócz kaszlu u dziecka mogą pojawiać się wymioty, rozdrażnienie, osłabienie i przykry zapach z ust. Przewlekłe zapalenie zatok przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. W fazie ostrej u dziecka pojawiają się objawy takie jak: zatkany nos, bóle głowy, stany podgorączkowe. Postawienie diagnozy przewlekłego zapalenia zatok i zespołu zatokowo-oskrzelowego należy do lekarza. On powinien też poszukiwać ewentualnych stanów predysponujących do tej choroby, a mogą to być: skrzywienie przegrody nosa czy przerost migdałka. Odpowiednie leczenie zatok najczęściej prowadzi do ustąpienia kaszlu. W przypadku Pani dziecka wskazana może więc być konsultacja laryngologiczna, o której zdecydować może chociażby lekarz pediatra.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty