Suchy kaszel u dziecka i powiększone węzły chłonne

Witam, u mojego 4-letniego syna od września jest uporczywy kaszel. W nocy jest to kaszel suchy, syn się przebudza, od razu jak wstaje jest kaszel i w ciągu dnia jest kaszel mokry. Syn od ponad roku ma powiększone węzły chłonne. Osłuchowo u syna zawsze jest czysto, nawet jak ma mokry kaszel. Byliśmy u alergologa, zrobiliśmy testy pediatryczne oraz IgE całkowite. Testy wyszły negatywnie, natomiast IgE całkowite dużo powiększone, norma do 60, syn ma 182,30. Proszę o pomoc w jakim kierunku szukać przyczyny. Dodam, że dziecko jest bardzo żywiołowe.

Witam! Istnieje wiele przyczyn przewlekłego kaszlu u dzieci. Jedną z nich jest alergia, którą alergolog wykluczył. Do innych przyczyn przewlekłego kaszlu należą: astma oskrzelowa, kaszel poinfekcyjny, zespół spływania z nozdrzy tylnych, atypowe infekcje układu oddechowego np. mykoplazmoza oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Być może alergolog wykluczył również astmę, ale w przypadku wątpliwości lub braku takiego toru diagnostycznego warto wykonać spirometrię. Kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się nawet do 6 tygodni od infekcji wirusowej, uważa się, że u podłoża tego kaszlu leżą mechanizmy immunologicznego, gdyż dochodzi do wzmożonej produkcji wielu mediatorów reakcji zapalnych jak również wzmożonego wytwarzania przeciwciał IgE. Zespół spływania z nozdrzy tylnych jest najczęściej powodowany zapaleniem błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych oraz chorobą refluksową i uważany jest za najczęstszą przyczynę przewlekłego kaszlu u dzieci. Badanie laryngologiczne pozwoli wykluczyć bądź potwierdzić podejrzenie. Infekcja spowodowana Mycoplasma pneumoniae może mieć charakter skąpoobjawowy i czasami dopiero badanie przeciwciał w klasie IgG skierowanych przeciwko temu patogenowi pozwala wykryć infekcję. Za refluksem żołądkowo-przełykowym przemawia wywiad dotyczący innych dolegliwości, typowo jest zgaga, pieczenie za mostkiem, nasilanie dolegliwości w pozycji leżącej, po spożyciu pikantnych potraw i słodyczy. Jak Pani widzi przyczyn może być wiele, aby wybrać kierunek dalszej diagnostyki należy zebrać szczegółowy wywiad oraz przeprowadzić badanie fizykalne, w tym celu proponuję zgłosić się do pediatry w celu ustalenia najbardziej prawdopodobnej przyczyny dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!