Suchy zębodół a palenie papierosów

w poprzedni wtorek miałam usuwaną ósemkę dolną, ale przez źle założone szwy zrobił mi się suchy zębodół, mimo że nic nie czułam nic nie bolało (od początku dostałam antybiotyk) ale spuchnięta byłam mocno. Zębodół został przepłukany i zaaplikowano mi w niego jakąś tabletkę, żeby goiło się szybciej. Ile może to trwać? Nie boli mnie, jedynie co to mam lekką górkę na policzku (trudno to nazwać opuchlizną). I kiedy mogę znów palić, od zabiegu nie pale i czuje że już dobrze, ale nie wiem czy się goi.

Witam, proponuję zgłosić się do gabinetu gdzie usuwała Pani ósemkę. Lekarz, który przeprowadzał zabieg poinformuje czy rana jest już zagojona czy należy jeszcze tę stronę oszczędzać. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Źle założone szwy nie mogą być przyczyną suchego zębodołu, mogą co najwyżej zwiększyć ryzyko jego powstania. Odpowiednie trzymanie się zaleceń pozabiegowych zazwyczaj w zupełności wystarcza, aby uniknąć suchego zębodołu.
Jedynie lekarz na podstawie badania klinicznego i stanu rany może ocenić czy rana jest już zagojona.
Palenie papierosów w znacznym stopniu pogarsza gojenie. Zawsze można wykorzystać okazję do rzucenia szkodliwego nałogu.

Nie sądzę, by była to wina szwów. Do powstania suchego zębodołu może dojść z różnych przyczyn m.in. na skutek nadciśnienia, infekcji, problemów z krzepliwością krwi, ale także w przypadku braku zastosowania się do zaleceń stomatologa, np. przy wypiciu zaraz po ekstrakcji gorących napojów lub palenia papierosów do 72 h od zabiegu. Ciężko przewidzieć, co mogło być powodem u Pani, należałoby przeprowadzić wywiad pod kątem źródła problemu. Co do szwów, to jeśli postępujemy według wskazań stomatologa, szwy można zdjąć 7-14 dni od ekstrakcji. Stomatolog najlepiej oceni stopień gojenia się rany. Proszę też pamiętać, że nikotyna zaburza procesy regeneracji tkanek, a więc paląc opóźnia Pani gojenie się rany.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry