Sukcesywne przybieranie na wadze u 18-latki

Witam. Moja corka18 l w ciagu 2 lat przytyła 25 kilo. Diety nie działają. Tarczyca ok. Rozstępy na całym ciele. jest zestresowana Co mam robić. Wszyscy endokrynolodzy mówią mniej jeść. Trzyma dietę 1000 kcal od 2 ,5 mies i nic . Dietolog powiedział nie ćwiczyć i nie pic herbatę. Jestem na skraju załamania. Błagam o pomoc.

Na pewno nie należy stosować diety 1000kcal, bo przyniesie ona więcej szkody niż pożytku. W tak młodym wieku dieta musi być pełnowartościowa a dieta 1000kcal taka nie jest. Trzeba szukać przyczyny takiego wzrostu wagi zakładając oczywiście, że córka wczesniej nie zaburzyła sobie metabolizmu (diety, głodówki, intensywne ćwiczenia itp). Jest wiele zaburzeń hormonalnych powodujących wzrost wagi, nie tylko niedoczynność tarczycy. Warto udac się do endokrynologa, który zleci inne badania - np. poziom prolaktyny, tolerancję cukru, oporność na insulinę. Dobrze też skonsultować się z dietetykiem.

Witam Panią,

Proszę zrobić jeszcze inne badania np. na cukier, poziom prolaktyny, badania hormonalne. Z pewnością nie należy tez stosować diety 1000 kcal. Jest to zbyt niskokaloryczna dieta, która może zakończyć się efektem jo-jo a obecnie zwalnia przemianę materii. Nie redukuje Pani diety córki zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk