Suplementacja ACL a wpływ na pamięć długotrwałą

Dzień dobry, chciał bym się zapytać o suplementację ALC(acetyl-l-karnityna, ALCAR), czy rzeczywiście ma ona wpływ na pamięć długotrwałą, jakie ma skutki uboczne? Jaka jest dzienna dawka by osiągnąć najlepsze efekty. Kto powinien unikać jej przyjmowania?

Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o acetyl-l-karnitynę to rzeczywiście jest wykorzystywana w przypadku różnych zaburzeń i chorób związanych z neurodegeneracją (np. choroba Alzheimera), pogorszeniem pamięci czy depresji wieku podeszłego. Związek ten pomaga w produkcji energii, która następnie wykorzystywana jest przez mózg, serce i komórki organizmu. Znalazłam kilka publikacji naukowych, które potwierdzają skuteczność acetyl-l-karnityny nie tylko jako środka profilaktycznego, ale także leczniczego ( http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24012657) długotrwałe podawanie ALC może złagodzić niedokrwienie mózgu postępy po zaburzenia naczyń mózgowych , a także spontaniczne zaburzenia związane ze starzeniem się społeczeństwa poprzez ochronę hipokampa w mózgu. ACL jest ogólnie uznana za bezpieczny środek dla osób dorosłych. Może powodować pojawienie się niestrawności, nudności, wymiotów i uczucia niepokoju. Osoby z niedoczynnością tarczy nie powinny przyjmować tego suplementu - istnieje podejrzenie interakcji pomiędzy ACL a hormonami tarczycy. Każdy suplement przyjmujemy zgodnie z dawką, która podana jest na opakowaniu lub z zaleceniem lekarza, jeśli jest możliwość konsultacji.
Zapraszam także na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl gdzie znajdzie Pan programy dietetyczne i treningowe.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann