Suplementacja wapniem i witaminą D podczas leczenia lekiem Zomikos

U mojej mamy w listopadzie zdiagnozowano raka piersi, następnie guza w górnej części nerki oraz przerzut do kręgu piersiowego kręgosłupa. Obecnie, po mastektomii przyjmuje dalsze cykle chemii oraz Zomikos 4mg/5ml. I pytanie dotyczy właśnie tego leku: czy należy stosować suplementację wapniem i wit.D? Lekarz nic nie wspominał, a w charak.prod.lecz. odnalazłem informację, że Pacjenci powinni otrzymywać doustną suplementację wapnia w ilości 500 mg oraz witaminą D w ilości 400 j.m. Czy to prawda?

Prawda, że ulotka zawiera takie informacje. Lekarz z pewnością określił stężenie wapnia, fosforanów i magnezu w surowicy. W przypadku wystąpienia hipokalcemii, hipofosfatemii lub hipomagnezemii, może być konieczne wprowadzenie krótkotrwałej terapii uzupełniającej. U tych, u których stężenie Ca jest wysokie nie dodaje się suplementacji. Pacjenci z nieleczoną hiperkalcemią mają z reguły w pewnym stopniu zaburzoną czynność nerek. Dlatego u takich pacjentów należy rozważyć monitorowanie czynności nerek.