Suplementacja witaminą C a miesiączka

Witam, nie miesiączkowałam od 7 miesięcy. Mam lekką anemię. Nie mam PCOS ani chorej tarczycy. Nie przyjmuję żadnych leków. Zaczęłam suplementację witaminą C, jako że wspomaga wchłanianie Fe. (Nie przyjmuję jeszcze suplementów z Fe). Przyjmuję ok. 3-4g 100% kwasu L-askorbinowego dziennie. Po 3-4 tygodniach dostałam miesiączkę. Podobno witamina C powoduje pojawienie się miesiączki. Czy jest to prawda i jak ten fakt uzasadnić? Pozdrawiam!

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Niewielkiego stopnia anemia nie powinna mieć wpływu na brak miesiączki. Sugeruję poszukiwanie innej przyczyny zatrzymania miesiączki.
Witamina C nie ma udowodnionego związku z cyklem menstruacyjnym. Istotnie zwiększa wchłanianie żelaza.