Suplementacja witaminy D3 u trzylatka

Witam Mój prawie trzyletni synek od zawsze strasznie sie poci podczas snu. Mieszkamy w Anglii i żaden lekarz nie mówił ze mam podać wit d3 jak tylko sie urodzi. Wiem ze wit d3 jest w mleku,ktore pił od ur. Nigdy nie podawałam mu żadnych witamin itp Dodam ze mój synek tylko raz dostał antybiotyk dwa miesiące temu, poniewaz mial zapalenie oskrzeli. Dopiero teraz dowiedziałam sie ze podaje sie wit d3 u niemowlaków. Stad moje pytanie czy moge zacząć mu podawać ją i czy to nie za późno?

Dzień dobry,

Może , a nawet powinna Pani zacząć podawać dziecku witaminę D. U dzieci od 2 tygodnia życia do 2 roku życia w celu zapobiegania krzywicy zaleca się np. Vigantol - 1 kroplę dziennie. W przypadku niedoboru wit D3 (należy oznaczyć jej stężenie we krwi) powinno się podawać zwykle 6 kropli /dobę przez 3 miesiące. Proszę wcześniej skontaktować się z lekarzem, aby określić zapotrzebowanie Pani Dziecka na lek. Nadmierna potliwość, szczególnie główki dziecka może świadczyć o niedoborze witaminy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz