Suplementy diety dla dzieci a wpływ na ich zdrowie

Czy podawanie dzieciom suplementów diety typu syrop zdrowy rozwój lub mocne kości jest rzeczywiście wskazane.Dodam,że są one dostępne bez recepty i często przepisywane dzieciom przez lekarzy-jako wskazane. Proszę o opinię.

Suplementy diety to środki spożywcze, które nie podlegają nadzorowi farmaceytycznemu i nie muszą spełniać wymagań w zakresie jakości czy skuteczności. Oznacza to, że nie są w żaden sposób przebadane zarówno w kwestii deklarowanego działania, jak i potencjalnych skutków ubocznych czy interakcji. Badania obrazujące stan zdrowia dzieci przyjmujących suplementy w porównaniu do dzieci ich nie przyjmujących nie tylko nie potwierdzja dobroczynnego działania tych środków, wręcz mu przeczą. W USA dzieci zażywające suplementy chorują dłużej i z bardziej dokuczliwym przebiegiem w porównaniu do dzieci, którym nie podaje się tych środków (w Polsce badania nie były jeszcze prowadzone). Podsumowując - w mojej opinii powinno się zadbać o prawidłową dietę dzieci rezygnując z suplementów.