Suteczne odchudzanie w domu

Witam. Mam 18 lat i chciałabym schudnąć. Jestem zbyt gruba w okolicach bioder i ud. Marzę, żeby z rozmiaru XL schudnąć jakoś do M. Nigdy nie stosowałam żadnej diety. Prowadzę osiadły tryb życia. Chciałabym się odchodzić, ale bez wychodzenia na dwór do ludzi. Boję się ich. Nie chcę też zbytnio angażować w to pieniędzy. Nie zarabiam bowiem zbyt wiele i nie stać mnie na jakąś wyszukaną dietę. Pracuję 8 godzin od 8 do 15. To stresująca praca. Nie mogę zniej zrezygnować. Proszę o dietę i ćwiczenia.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Skuteczne odchudzanie można przeprowadzić w domu. Najważniejsze, że jest chęć do podjęcia zmian. Zwykle wystarczą niewielkie modyfikację w dotychczasowym sposobie żywienia, żeby zgubić zbędne kilogramy. Nie trzeba wprowadzać wszystkich od razu, zachęcam zacząć od 2-3 zmian, które wprowadzimy do swojego życia.

Oto kilka z nich:
1. Regularność posiłków. 4-5 posiłków w ciągu dnia, z przerwami 3-4h między posiłkami.
2. Wprowadzenie pełnoziarnistych produktów zbożowych ( gruboziarniste kasze, ciemne pieczywo, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy i paraboliczny)
3. Unikać słodyczy i nie dosładzać.
4. Nie podjadać między posiłkami. W razie chęci na „coś słodkiego”-owoc, warzywo, koktajle mleczno-owocowe i warzywne.
5. Regularna aktywność fizyczna- 30-45 min/ 3-4 razy w tygodniu. Może to być northwalking, bieganie, spacer, jazda na rowerze. Wybrać najlepszą dla siebie, taką która sprawia przyjemność.
6. Nie stosujemy diet-głodówek.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line (bez wychodzenia z domu).

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Dzień dobry ;)

Aby osiągnąć satysfakcjonujący i trwały efekt odchudzania należy przede wszystkim zadbać o jakość swojej diety. W tym celu przedstawiam kilka ogólnych wskazówek:

• Ważna jest regularność spożywania posiłków- 5 posiłków, co ok. 3 godziny, o stałych porach. Nie podjadać między posiłkami- ważne w uregulowaniu metabolizmu. Pomoże to w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, co zapobiegnie napadom głodu i chęci na słodycze.
• Bezpieczne odchudzanie to utrata masy ciała rzędu 0,5-1 kg tygodniowo. Jest to bezpieczna granica chroniąca przed niedoborami oraz odwodnieniem organizmu.
• Dieta odchudzająca nigdy nie powinna dostarczać organizmowi mniej niż 1000 kcal!!!
• Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest regularna umiarkowana aktywność fizyczna (30 minut, 5 razy w tygodniu)- pomaga zwiększyć metabolizm, ale także jest źródłem zadowolenia z siebie. Jeśli kłopotem jest wyjście z domu, proszę zaplanować sobie ćwiczenia, które można wykonać w domu. W Internecie jest dostępnych wiele filmów, z których można skorzystać.

Proszę pamiętać, że nie ma diety na konkretne partie ciała. To, z jakiej części ciała uda się Pani zrzucić zbędne kilogramy w dużej mierze zależy od typu budowy ciała. Poszczególne partie można jednak kształtować przez odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Produkty, które należy wykluczyć z diety:
 Słodycze i słodkie przekąski.
 Pieczywo cukiernicze.
 Słone przekąski, np. paluszki, chipsy, solone orzeszki.
 Fast-food'y, frytki.
 Dania gotowe, np. pierogi, knedle.
 Dania instant.
 Potrawy smażone.
 Słodzone napoje gazowane, wody smakowe.
 Alkohol, np. 0,5 l piwa to 250 kcal.
 Kawa (zwłaszcza mocna).
 Produkty rafinowane, przetworzone, z dodatkiem konserwantów, barwników, aromatów.

Źródła białka:
 mięso drobiowe (gotowane, duszone, pieczone bez tłuszczu),
 wędliny drobiowe,
 jajka,
 produkty mleczne: jogurty - najlepiej naturalne (zawierają mniej cukru niż owocowe), kefir, mleko (najlepiej 0,5%-1,5% - zawiera mniej tłuszczu niż na przykład 2%, a prawie tyle samo wapnia, możliwość wchłaniania witamin A, D, E, K), sery twarogowy chude.

Źródła węglowodanów złożonych:
 pieczywo razowe,
 kasze gruboziarniste,
 makarony (najlepiej razowe),
 ryż (najlepiej brązowy),
 otręby pszenne, płatki owsiane.
Produkty te pomogą utrzymać stały poziom cukru we krwi, zapewnią uczucie sytości oraz zmniejszą uczucie głodu (także ze względu na zawartość błonnika).

Ograniczyć/unikać:
o Pieczywo z dodatkiem karmelu, miodu.
o Pieczywo jasne.
o Makarony jasne.
o Kasze drobnoziarniste.
o Ziemniaki.

Źródła tłuszczów:
 oleje roślinne, np. oliwa z oliwek, olej lniany, słonecznikowy,
 awokado,
 pestki dyni, słonecznika,
 unikać spożywania margaryn.

Warzywa:
o Dodatek do każdego posiłku.
o Zawarty w nich błonnik zwiększa uczucie sytości.
o Powinny stanowić ok. 500 g.
o Najlepiej świeże (najmniejsze straty witamin), także gotowane krótko i w małej ilości wody, pieczone bez dodatku tłuszczu (lub niewiele).

Owoce:
o Maksymalnie 200 g ze względu na dużą zawartość szybko wchłaniających się cukrów.

Napoje:
• ok. 1,5-2 litrów wody mineralnej niegazowanej,
• opcjonalnie zielona herbata, herbatki ziołowe i owocowe.

Techniki kulinarne:
• Polecane: gotowanie na parze (pozawala na „zaoszczędzenie” witamin i składników mineralnych, traconych w czasie obróbki kulinarnej), pieczenie, duszenie, gotowanie.
• Niezalecane: smażenie, duszenie z dużą ilością tłuszczu.

Są to ogólne wskazówki, które warto zastosować w swoim codziennym żywieniu. Warto jednak udać się na wizytę do dietetyka, który wykona Pani Analizę Składu Ciała i na tej podstawie wyznaczy cel i czas osiągnięcia wymarzonego efektu. Ustali także Pani podstawową przemianę materii (PPM), czyli minimalną ilość kalorii, które powinna Pani spożywać w ciągu doby (nie należy stosować diety o kaloryczności niższej niż PPM!- może się to skończyć efektem jo-jo). Dietetyk zmotywuje także Panią do działania ;)

Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie dla Pani przydatna. W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia :)
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam,

odchudzanie można przeprowadzić w domu ale obawiam się że problem tkwi również w Pani psychice. dlaczego nie chce Pani spotykać się z ludźmi, pisze Pani że ich sie boi? Powinna Pani uwierzyć w siebie i podbudować samoocenę. Oczywiście pomoże nam w tym zgubienie kilku kilogramów :)
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk