Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej, z cechami mastopatii

Wyniki USG piersi. Jak interpretować poniższe wyniki USG piersi? Mam 24 lata. Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej, z cechami mastopatii i ogniskami o nieco obniżonej echostrukturze w sutku lewym na godz 11 ok 12mm i na godz 9 ok 17 mm, a w sutku prawym na godz 3 ok 16mm. Przewody mlekowe nieposzerzone, wezły chłonne nie powiększone. Lekarz powiedział mi jedynie, iż mam pewne zmiany hormonalne, ale to jak większość kobiet. Czy powinny mnie niepokoić takie wyniki?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rzeczywiście przedstawiony wyniki dotyczy dużej grupy kobiet i nie wskazane jest na obecną chwilę żadne radykalne postępowanie. Najważniejsze jest aby okresowo kontrolować swoje piersi.

Przy tak nieprecyzyjnym opisie badania (ogniska o obniżonej echostrukturze) warto zapytać lekarza badającego o wniosek diagnostyczny albo powtórzyć badanie u specjalisty, który specjalizuje się w chorobach piersi.