Swędząca skóra na łydkach

Witam! Mój mąż od tygodnia zmaga się ze swędzącą skórą na łydkach i nie wiem jak mu pomóc. Na nogach nie widać żadnych krost tylko po prostu ma swędzącą skórę. Zastanawiamy się czy to może być związane z jego pracą w suchym i bardzo kurzącym się miejscu. Chociaż jego nogi są osłonięte spodniami roboczymi od których wytarły mu się aż włosy na nogach. zadaję pytanie na portalu internetowym gdyż z powodu długich godzin pracy czasami nawet po 12 -16 godz. mąż nie może zgłosić się do lekarza. Co może być przyczyną swędzącej skóry na nogach i jak temu zapobiegać. A może to jakas alergia pokarmowa tylko dlaczego swędzenie wystepuje tylko na lydkach? Jakie mogą być przyczyny swędzącej skóry na nogach? Czy to ma znaczenie, że swędząca skóra występuje przede wszystkim w nocy? Chociaż nie tylko, może po prostu w nocy najbardziej mąż zwraca na to uwagę, ponieważ utrudnia mu to sen. Proszę o pomoc. Ania
ponad rok temu

Witam! Dolegliwości Pani męża jak najbardziej mogą być związane z charakterem obecnej pracy. Zapewne pyły obecne w powietrzu powodują podrażnienie, nadmierne wysuszenie i w efekcie swędzenie skóry. Proponuję stosować po kąpieli delikatne preparaty nawilżające skórę, najlepiej te hipoalergiczne. Gdyby problem nie ustąpił proszę skonsultować się z dermatologiem.

Witam, przyczyna zmian: wyprysk alergiczny lub wtórnie świąd i wyprysk w przebiegu suchości skóry. Leczenie: 1. hydrocortison na noc 2. tribiotic na dzień 3. okłady z borasolu 1xdziennie wieczorem po kąpieli i przed smarowaniem 4. emolienty do kąpieli 5. Allegra 3x1tabl po posiłku przez 10 dni jeśli objawy nie ustąpią do 14 dni proszę zgłosić się do dermatologa. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Swędzenie skóry na łydkach może mieć różne przyczyny. W przypadku Pani męża wysoce prawdopodobne jest wystąpienie reakcji alergicznej. Dodatkowo o reakcji alergicznej mogą świadczyć objawy takie jak czerwone plamy i obrzęk. Jeśli wystąpią objawy takie jak duszności, obfite pocenie się i przyspieszone bicie serca, świadczy to o tym, ze mogło dojść do wystąpienia silnej reakcji alergicznej. Nie wiadomo czym jest wywołana taka reakcja w przypadku Pani męża. Moz to być naturalnie alergia pokarmowa, ale reakcja ta może mieć też związek z czynnikami występującymi w pracy. Aby stwierdzić, czym wywołana jest alergia należałoby pójść do alergologa i wykonać podstawowe badania przesiewowe w kierunku alergii. Można kupić wapno lub niektóre inne leki przeciwalergiczne dostępne w aptece bez recepty i sprawdzić czy objawy się zmniejszą. Dodatkowo należy koniecznie umyć po pracy łydki najlepiej wodą i mydłem hipoalergicznym, a potem zastosować środki natłuszczające skórę takie jak oliwka. Jeśli jednak objawy pozostaną takie same, w takim przypadku po upływie dwóch tygodni trzeba umówić się na wizytę u dermatologa. Niestety na podstawie opisu nie jest możliwe zdiagnozowanie tego typu zmian, potrzebne jest badanie i dokładny wywiad.

Swędząca skóra może być też wywoływana niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi. Dlatego należy przy najbliższej okazji udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Świąd skóry może też być spowodowany chorobami takimi jak niedoczynność tarczycy. W tym przypadku sucha i swędząca skóra występują najczęściej na łokciach i kolanach, dodatkowo pojawiają się zaparcia, przybieranie na wadze, objawy depresji. Inną chorobą, która może powodować świąd skóry, zmęczenie i ogólne osłabienie jest cukrzyca. Warto jest zbadać poziom cukru we krwi i moczu. Poza tym świąd, szczególnie nasilony na łydkach może wystąpić w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby. Choroba może przebiegać bezobjawowo, a następnie po wielu latach dać pierwsze objawy. Jeśli wystąpi takie podejrzenie lekarz powinien zlecić szczegółowe badania we krwi.