Swędzące grudki - co to?

Witam, od jakichś 2 lat mąż męczy się z regularnie pojawiającymi się na jednej dłoni (na zewnętrznej części w okolicy kciuka) grudkami/krostkami. Najpierw "wyskakuje" kilka grudek, które bardzo swędzą. Po jakimś czasie pojawia się ich więcej, ale ponieważ nie są drapane, średnica skupiska nie przekracza zwykle 3 cm. Grudki są małe, zaczerwienione. Dwóch dermatologów stwierdziło, że jest to alergia. Niestety jedyne co działa to maść sterydowa. Poprawa jest natychmiastowa. Później jest kilka dni spokoju, może 2 tygodnie, i wszystko zaczyna się od nowa. Ostatnio krostki przeniosły się dodatkowo na łokieć. Czy rzeczywiście wszystkie symptomy wskazują na alergię czy może na AZS? A może jeszcze na coś innego? Proszę o opinię.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z opisu faktycznie wynika,że możemy mieć do czynienia z alergią lub AZS.

Można podejrzewać łuszczycę lecz zazwyczaj w tej chorobie nie występuje świąd.

Uważam, że mąż powinien mieć zrobione testy alergiczne i oznaczony poziom IgE we krwi.
Wtedy łatwiej będzie uchwycić przyczynę i zastosować najodpowiedniejsze leczenie.

Pozdrawiam!