Swędzenie całego ciała, wyczuwalne krostki. Co to takiego?

Witam, mam 21 lat i od około 3 tygodni niepokoi mnie swędzenie całego ciała - łydki, uda, brzuch, pod biustem, ramiona, łopatki, plecy, szyja, towarzyszą temu małe niewidoczne krostki, które można wyczuć dotykiem. Nigdy nie spotkałam się ze swędzeniem całego ciała, kilka lat temu miałam badania alergiczne, które nie wykazały uczulenia. Czasami pojawiają mi się grupki czerwonych kropek na twarzy pod oczami, na policzkach. Od miesiąca jestem w kraju po półrocznym pobycie na Cyprze. Przed wyjazdem czerwone kropki na twarzy występowały, na Cyprze przez 6 miesięcy kompletnie ustąpiły. Od razu po powrocie wróciły i zaraz po tym pojawiło się swędzenie całego ciała. Dodam tylko, że kilka miesięcy temu byłam u dermatologa, który stwierdził, że wysypka na twarzy pojawia się tylko przez to, iż mam na twarzy skórę wrażliwą. Nie do końca jestem pewna czy tylko z tego powodu. Bardzo proszę o pomoc ze swędzeniem całego ciała, jest to niepokojące i b. uciążliwe. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie.

Konieczne jest wyjaśnienie skąd biorą się Pani dolegliwości, tym bardziej że są bardzo uciążliwe. Przyczyn świądu jest bardzo wiele. Spowodowany może być chorobami skóry wywołanymi przez choroby pasożytnicze - na przykład świerzb. Towarzyszyć mogą atopowym i kontaktowym  zapaleniom skóry. Występują w liszaju płaskim czy opryszczkowym zapaleniu skóry. Związane mogą być także z chorobami ogólnoustrojowymi - związanymi z chorobami wątroby, nerek, chorobami nowotworowymi wywodzącymi się z krwi.

Rzadziej pojawia się w przebiegu chorób tarczycy, niedoborze żelaza, cukrzycy. Także stosowanie niektórych leków może wywoływać świąd - na przykład salicylanów, które znajdują się w licznych lekach dostępnych bez recepty. Rzadko wynika z zaburzeń psychogennych. Wskazane jest odwiedzenie zarówno lekarza dermatologa jak i lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam